Genel Bilgiler

Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü, lisansüstü düzeyde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulamalar yapmak amacıyla kurulmuştur. Enstitümüzde Ortadoğu Ekonomi Politiği, Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkileri, Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi  ve Ortadoğu Coğrafyası ve Jeopolitiği Anabilim Dallarında doktora ve yüksek lisans, Ortadoğu Ülkeleri Hukuk Sistemleri Anabilim Dalı’nda ise sadece yüksek lisans eğitimi vermektedir.

Ortadoğu’yu siyasi tarih, uluslararası ilişkiler, ekonomi, sosyoloji, antropoloji, coğrafya ve hukuk sistemleri alanlarında araştırma yapmak, evrensel değerlerde bilgi üretmek, bilimsel faaliyetleri geliştirmek, en üst düzeyde bilgiler ile donatılmış, üniversitemizin ve ülkemizin ihtiyaç duyacağı uzmanlar yetiştirme misyonuna sahiptir.

Enstitümüz, Ortadoğu ve İslam ülkeleri hakkında siyasi tarih, uluslararası ilişkiler, ekonomi, sosyoloji, antropoloji, coğrafya ve hukuk alanlarında lisansüstü araştırmalar ve uygulamalar yapan öncü bir yükseköğretim kurumudur. Ulusal ve uluslararası alanda, Ortadoğu ve İslam ülkelerine yönelik çalışmalarını arttırarak saygın bir eğitim ve araştırma kuruma olma vizyonunu taşımaktadır.

 


Bu sayfa Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü tarafından en son 18.02.2021 11:13:57 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM