Genel Bilgiler

        Marmara Üniversitesi Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü, Ortadoğu ile ilgili lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulamalar yapmak amacıyla kurulmuştur.

        Enstitümüzde Ortadoğu Ekonomi Politiği, Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkileri, Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi  ve Ortadoğu Coğrafyası ve Jeopolitiği Anabilim Dalları’nda doktora ve yüksek lisans eğitimi-öğretimi verilmektedir. Ayrıca Ortadoğu Ülkeleri Hukuk Sistemleri Anabilim Dalı yüksek lisans eğitimi vermektedir.

        İyi bir eğitim, kaliteli bilimsel çalışmalar yapılmasına özen gösteren Enstitümüz, Üniversitemiz Rektörlüğü’nün Sultanahmet’teki binasında tahsis edilen bölümde faaliyetini sürdürmektedir.

        Enstitümüz akademik kadrosunda; 1 Doçent, 1 Doktor Öğretim Üyesi, 2 Öğretim Görevlisi ve 4 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır.

        Enstitümüz öğretim elemanları Ortadoğu ile ilgili çeşitli araştırmalara devam etmekte, Ortadoğu’ya giderek gözlemler yapmakta, bilgi birikimini arttırmaktadır.

        Misyonumuz

        Ortadoğu’yu siyasi tarih, uluslararası ilişkiler, ekonomi, sosyoloji, antropoloji, coğrafya ve hukuk sistemleri alanlarında araştırma yapmak, evrensel değerlerde bilgi üretmek, bilimsel faaliyetleri geliştirmek, en üst düzeyde bilgiler ile donatılmış, üniversitemizin ve ülkemizin ihtiyaç duyacağı uzmanlar yetiştirmektir.

        Vizyonumuz

        Enstitümüz, Türkiye’de devlet üniversiteleri içinde Ortadoğu ile ilgili siyasi tarih, uluslararası ilişkiler, ekonomi, sosyoloji, antropoloji, coğrafya ve hukuk sistemleri alanlarında lisansüstü araştırmalar ve uygulamalar yapan öncü bir yükseköğretim kurumudur. Vizyonumuz ulusal ve uluslararası alanda, Ortadoğu ile ilgili çalışmalarını arttırarak saygın Enstitüler arasında yer almaktır.


Bu sayfa Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü tarafından en son 16.03.2020 14:05:56 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM