Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü

Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü

Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu Ortadoğu Okulu'nda Ders Verdi

         ORDAF (Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği), İnsani Araştırmalar ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ve Marmara Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediğiOrtadoğu Tarihi, Sosyoekonomik Yapısı ve Jeopolitiği Sertifika Programı'nda (Ortadoğu Okulu) 06 Aralık 2014 Cumartesi günü Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu "Ortadoğu Ekonomik Tarihi ve Mirası" başlıklı bir ders verdi.  

        Her hafta cumartesi günleri Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesinde gerçekleştirilen Ortadoğu Okulu derslerinde bu hafta Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu, Ortadoğu coğrafyasında İslam öncesi dönemlerden Osmanlı Devleti idaresinin sonuna kadar yaşanan ekonomik dönüşümleri anlattı. Yoğun katılımcı ile gerçekleştirilen derse Prof. Dr. Tabakoğlu derslerin gerçekleştirildiği Sultanahmet'in Bizans sarayının burada bulunması hasebiyle tarihte Ortadoğu'nun merkezi olduğunu belirterek başladı. Daha sonra Ortadoğu coğrafyasının ticaret yollarının merkezi ve bir geçiş noktası olmasının bu bölgeyi tarihte dünya ekonomisinin ana merkezlerinden biri haline getirdiğini belirten Prof. Dr. Tabakoğlu aynı şekilde tarihteki insan hareketliliklerinin de Ortadoğu coğrafyasını dünya siyasetinin merkezine yerleştirdiğini ifade etti.   5. hafta dersleri tamamlanan Ortadoğu Okulu, Ocak ayı sonuna kadar her hafta cumartesi günleri Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesinde derslerine devam edecek.  

   

Bu sayfa Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü tarafından en son 09.12.2014 13:28:06 tarihinde güncellenmiştir.